Pienas ar žaliasis kokteilis – kas sveikiau dantims?

Žvarbstant orams gera po ranka turėti termo puodelį ir vis gurkštelti karštos arbatos, kakavos ar kito šilto gėrimo. Tačiau odontologai įspėja, kad gurkšnojimas, kaip ir užkandžiavimas, yra dantų priešas „numeris vienas“.

Laisvas cukrus

Žinoma, svarbiausia yra tai, ką gurkšnojate. Jeigu gryną vandenį – į sveikatą. Dantims nepakenks nei arbata, nei kava be cukraus. Tačiau jeigu gurkšnojate saldintų ar „nematomo“ cukraus turinčių, angliarūgšte „parūgštintų“ gėrimų, rizikuojate. Rizikuojate net gerdami šviežiai spaustas sultis ir sveikuosius žaliuosius kokteilius. Pasak odontologės dr. Rasos Račienės, neapdorotuose vaisiuose, daržovėse, grūdinėse kultūrose yra natūralių cukrų, tačiau jie „užrakinti“ ląstelėje, todėl maža tikimybė, kad pakenks dantims. Viskas pasikeičia vaisius, daržoves sutrynus, išspaudus jų sultis, grūdus sumalus – sutraiškytos ląstelės cukrų „paleidžia“. „Laisvas“ cukrus gali sukelti dantų ėduonį.

Nematoma veikla

Išsivalykite dantis, o po geros valandos atsigerkite mėgstamo saldaus gėrimo. Jaučiate, kaip keičiasi pojūtis burnoje? „Burnoje esančios bakterijos susijungia su cukrumi ir seilėmis, sudaro vadinamuosius glikoproteinus, kurie „nusėda“ ant dantų paviršiaus kaip apnašos, – pokyčio priežastis paaiškina gydytoja odontologė. – Apnašose esančios bakterijos toliau skaido cukrų ir kitus lengvai fermentuojamus angliavandenius bei išskiria rūgštis. Apnašų rūgštingumui nukritus iki pH 5.5, rūgštys pradeda tirpdyti danties paviršinio emalio mineralus, o prasiskverbusios giliau – ir vidinį dentino sluoksnį. Dantyje atsiranda ėduonies ertmė, dantis tampa jautrus karščiui, šalčiui, vėliau gali pradėti skaudėti.“

Labiausiai kenkia gurkšnojimas

Tyrimai rodo, kad apie 30 proc. cukraus gauname ne valgydami, o gerdami. Cukraus poveikį būtų galima sumažinti, jei kaskart, kai suvalgome ar išgeriame kažką saldaus, išsivalytume dantis. Todėl didžiausia bėda, pasak odontologės, yra net ne pats cukrus, o tai, kad mes nuolat užkandžiaujame ir ką nors gurkšnojame. „Dažnai valgome ne dėl to, jog esame alkani ir geriame ne dėl to, kad jaučiame troškulį, o tik dėl to, kad norime skonio, – pastebi gydytoja. – Tačiau dantų sveikatai ypatingai svarbus  mitybos režimas, t. y. valgymas maždaug kas dvi tris valandas, tarpuose visiškai neužkandžiaujant, tik geriant vandenį. Toks režimas visiškai patenkina ir vaiko, ir suaugusiojo organizmo poreikius bei saugo dantis. Net menkiausia uogytė ar sulčių gurkšnis tarp valgymų „užkuria“ bakterijų veiklą.“

Saugūs gėrimai

Visi saldinti gėrimai – limonadai, sultys ir pan. – turi daug cukraus. „Net jeigu etiketėje nerašoma, kad yra pridėtinio cukraus, tai dar nereiškia, kad gėrimas nėra saldintas, – pastebi R.Račienė. – Neretai gėrimas būna praturintas vitaminu C ir mes manome, kad tai yra gerai. Deja, vitaminas C sukelia didelį rūgštingumą, o rūgšti terpė ilgainiui „nuėda“ emalį.

Kažkada klinikoje atlikome įdomų eksperimentą. Išrautus dantis kelias savaites laikėme skirtinguose skysčiuose: mamos piene, koloje ir gazuotame mineraliniame vandenyje. Gazuotas vanduo danties paviršiaus per savaitę beveik nepažeidė. Mamos piene laikytiems dantukams taip pat nebuvo jokio poveikio. O štai kola visiškai nugraužė danties paviršių. Tiesa, gazuotas mineralinis vanduo gali turėti įtakos jau pažeistam dančiui, tačiau labai nežymios. Dantims visiškai saugūs, t. y., neskatinantys ėduonies, yra vos keli skysčiai: vanduo, nesaldinta arbata ir kava, pienas bei kefyras.“

PATARIMAI

  1. Vietoje saldintų gaiviųjų gėrimų, limonado, sulčių ar sulčių gėrimų rinkitės vandenį ar pieną.
  2. Sultys (net ir šviežios), taip pat trinti vaisių kokteiliai turi daug cukraus, todėl ir vaikams, ir suaugusiesiems rekomenduojama jų išgerti ne daugiau nei vieną stiklinę (150 ml) per dieną. Be to, sultis rekomenduojama gerti pagrindinio valgio metu.
  3. Jei mėgstate gazuotus gėrimus, pamėginkite juos keisti gazuotu mineraliniu vandeniu su ledukais ir šviežios geltonosios ar žaliosios citrinos skiltele.
  4. Jei kavą, arbatą ar sausus pusryčius saldinate cukrumi, stenkitės pamažu mažinti jo kiekį, kol visai atprasite jo papildomai dėti.
  5. Jei vartojate daug saldintų gazuotų gėrimų, pamėginkite mažinti jų kiekį. Jei jau nusprendėte nusipirkti gaiviųjų gėrimų, rinkitės tik becukrius. Be to, neapsigaukite akcijomis parduotuvėse, kad pirkdami didesnę gėrimo pakuotę sutaupysite – juk iš tiesų taip tik suvartosite daugiau cukraus!
  6. Jei yra galimybė pasirinkti, geriau valgykite šviežius vaisius ir uogas. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad jų rekomenduojama nepadauginti, nes rūgštys tiesiogiai paveiks dantų emalį.
  7. Jeigu mėgstate saldintą arbatą, užuot visą dieną ją siurbčioję, geriau iš karto išgerkite visą puodelį.
Apie autorių
Royal Denta

Burnos higienos specialistai

Burnos higienos priemonės, sukurtos remiantis mokslu ir medicina. Royal Denta - novatoriškas požiūris į burnos sveikatą.